Poneglyph

Kategorie » Svět OP » Svět OP - Ostatní

Autor: Dvori66

Poprvé viděno: Kapitola 202 / Epizoda 102
Výskyt: Po celém světě
Význam: Historický text
Vytvořen: Rodinou Kozuki

ČLÁNEK OBSAHUJE NĚKTERÉ SPOILERY Z MANGY (DO KAPITOLY 853)!

Poneglyphy jsou tajemné bloky z kamene, které jsou rozmístěny různě po světě. Byla do nich zapsána historie ve starobylém jazyce, ale zatím jediný, kdo je dokáže přečíst, je Nico Robin.

poneglyf

Vzhled a typy Poneglyfů

Poneglyfy jsou masivní bloky, vyrobené z nezničitelného druhu kamene. Je v nich vytesán text ve starobylém jazyce. Obecně jsou po světě rozšířeny tři typy těchto kamenů:

Poneglyf instrukcí

Také znám jako tabulka vodítek. Obsahuje instrukce nebo indicie vedoucí k umístění historických poneglyfů. Stejně jako Poneglyf historie je i tento tmavě modrý.

 • Skypiea: Starověký text podobný těm, co jsou na Poneglyfech, se vyskytuje v ruinách na Upper Yardu. Po jeho přečtení Robin zjistila, že obsahuje pokyny, týkající se zlaté zvonice. Nicméně, Robin se na tento text neodkazovala jako na Poneglyf, a proto není jasné jestli je za něj oficiálně považován.
poneglyf

Poneglyf historie

Odhaluje části z dávné historie pomocí zpráv od starověkých lidí. Do této skupiny patří i tzv. Rio Poneglyph, neboli tabulka pravdy, která skrývá tajemství Prázdného století. Podle Robin se nachází podél Grand Line a jejich spojením dohromady se získá úplná ztracená historie světa. Tamago potvrdil, že takových Poneglyfů je pouze 9 a obsahují nezbytné informace k dosažení Raftelu.

 • Ohara: Poneglyf se nachází ve stromě vědění a obsahuje informace o Prázdném století, včetně Velkého království.
poneglyf
 • Alabasta: Poneglyf je umístěn v hrobce králů v Alubarně. Odhaluje detaily o lokaci Plutonu. Rodina Nefertari tento kámen ochraňuje a také skrývá před lidmi a Světovou Vládou.
PONEGLYF
 • Rybácký ostrov: Poneglyf je ukryt v Mořském lese v království Ryugu. Robin věřila, že bude obsahovat nějaké informace o Prázdném století. Nicméně později se ukázalo, že je zde vyryt spíše omluvný dopis než historický text. Ve zprávě se muž jménem Joy Boy omlouvá obyvatelům Rybáckého ostrova za porušení jeho slibu, který zahrnoval návrat na ostrov kvůli lodi Noah.
poneglyph
 • Skypiea: Poneglyf se nachází na základech Zlaté zvonice v Shandoře. Obsahuje detaily ohledně umístění starověké zbraně Posiedon. Byl pod ochranou Shandianů po celá staletí do doby, než ho Robin rozluštila.
poneglyf

Poneglyf cesty (Road Poneglyph)

Tento typ odhaluje detaily lokace. Pokud se lokace ze všech čtyř Road poneglyfů zkombinují, vyjde najevo lokace ostrova Raftel. Tento typ se vyznačuje tmavě červenou barvou, proto je také znám jako Červený (rudý) poneglyf.

 • Zou: Poneglyf je ukryt ve velrybím stromě a obsahuje informace o jedné ze 4 lokací. O jakou lokaci se jedná zatím není známo.
poneglyf
 • Totland: Další Poneglyf je ve vlastnictví Big Mom, který ho ukrývá ve své místnosti s poklady.
poneglyf
 • Neznámá lokace: U dalších dvou poneglyphů zatím není známo, kde se nachází, avšak jeden má ve vlastnictví Kaido.

Poneglyfy s neznámým významem

Zatímco byla Robin jako malá na útěku, našla Poneglyph v zalesněné oblasti. Konkrétní místo nebylo odhaleno, stejně tak jeho název nebo informace, které skrývá. Další neznámý Poneglyf byl nalezen Wadatsumim, který ho našel v podvodních ruinách. Jinbe ho pak přivezl Charlotte Linlin, která ho umístila do přijímací místnosti poté, co Slamáci dorazili do Tottlandu.

poneglyf
Poneglyf, který našla Robin jako malá

Obecně

pongelyf

Podle Tamaga je na světě zhruba 30 Poneglyfů. Bloky jsou odolné vůči jakémukoliv poškození i proti výbuchu. Každý Poneglyf historie odkrývá detaily, které byly zapomenuty. V historii jsou i zmínky třech starověkých zbraních (Pluton, Poseidon, Uranus). V očích Světové Vlády se jedná o nebezpečné artefakty, nicméně Světová Vláda prohlašuje, že i Poneglyfy jsou nebezpečné, právě kvůli těmto zbraním. Realita je však taková, že Poneglyfy skrývají ideály zapomenutého království, což je pro Světovou Vládu daleko nebezpečnější než zbraně samotné. Poneglyfy cesty jsou cílem mnoha skupin, které chtějí najít Raftel. Yonko Big Mom a Kaido mají oba v držení jeden Poneglyf tohoto typu.

Některé kameny byly ponechány starověkým civilizacím, jak je vidět v Shandoře a Alabastě. Shandorianský Poneglyph byl jako jejich poklad přísně střežen, Shadoriané k němu měli citový vztah – především ke zvonu, který byl jeho součástí. Jejich ochrana trvala až do dnešní éry, kdy za něj lidé bojovali a umírali, přitom se však existence samotného Poneglyfu zapomínala. Stále vědí, že má velký význam, i jejich šaman plakal, když slyšel, že se naplnilo přání jeho předchůdců – předání informací Nico Robin, čímž je zbavila jejich tisíc let trvající povinnost.

Na rozdíl od Shandorianů, v Alasbastě nebyla chráněny informace na Poneglyfu ze stejného důvodu. Zde byl Poneglyf skryt před zraky lidí. Jak je známo, Alabasta patří mezi království, která jsou spolčená se Světovou Vládou. Vyplývá to z konverzace Robin s králem Alabasty, Nefertari Cobrou. Posmívala se tomu, jak se království snaží kámen chránit, aniž by tušili jeho hlubší důvod. Gol D. Roger dokázal následovat cestu Poneglyfů, protože mohl „slyšet hlas věcí“, což mu pomohlo odkrýt tajemství „Prázdného století“. Nicméně Rayleigh řekl, si jeho význam lze interpretovat jen s informacemi, které mají učenci z Ohary nebo s intelektem Clovera.

Rodina Kozuki dědí znalosti čtení Poneglyfu od svých předků až po generaci Kozukiho Odena. Oden byl také členem Rogerovo posádky a cestoval s ním na Raftel a stejně jako Roger i on mohl rozluštit informace na Rio Poneglyfu. Oden byl zabit Kaidem, Shogunem země Wano, poté, co odmítl sdělit Kaidovi tajemství (pravděpodobně se jednalo o informace o Raftelu, pokladu One Piece nebo Poneglyfů). Důsledkem smrti je také to, že Kozuki Momonosuke, syn Odena, nezdědil žádné znalosti ohledně Poneglyfů, což dělá z Robin jedinou zatím známou postavou, která dokáže starověký jazyk přečíst.

Vzhledem k silným vazbám mezi minky z vévodství Mokomo a rodinou Kozuki, mají minkové znalosti o Poneglyfech, avšak nejsou schopni v nich číst. Nekomamushi vysvětlil, že je možné text z Poneglyfů zkopírovat pomocí techniky „gyotaku“ (obtisknutí). To znamená, že lze text zaznamenat i na jiném materiálu, byť postrádá nezničitelnost kamene.

poneglyf
Kopírování textu z poneglyfu

Historie

Záznam Prázdného Století

poneglyf Před 800 lety vytvořil klan kameníků ze země Wano, znám jako rodina Kozuki nezničitelný blok kamene, na který se zaznamenávaly důležité části z historie. Tyto kameny jsou dnes známy jako Poneglyfy. Kameny mimo jiné odhalují informace z Prázdného Století. Poté, co Prázdné století skončilo, byly Poneglyfy ponechány starověkým civilizacím, jenž je chránily před lidmi, kteří je chtěli zničit nebo přivlastnit. Světová Vláda se pokouší informace o Prázdném století utajit, a proto je jakékoliv zkoumání nebo překládání Poneglyfů zakázané a trestá se smrtí. Nicméně i tato snaha vlády neodradí některé jedince od toho, aby se pokoušeli o Poneglyfech zjistit co nejvíce, přeložit je nebo zkopírovat text na nich.

Gol D. Roger a Poneglyfy

poneglyfByli jsme tady, našli jsme text a následovali jsme jeho rady.“ Rogerovi se úspěšně podařilo následovat texty Poneglyfů a dešifrovat jejich význam, což potvrdil touto zprávou, kterou zanechal, aby povzbudil ostatní, kteří se vydali stejnou cestou. I přesto se jeho posádka rozhodla nevyužít potenciál v podobě zbraní, které zřejmě zanechala svému osudu. Roger měl na své palubě také člena rodiny Kozuki, byl jím Kozuki Oden, daimjó ze země Wano. I on byl svědkem tajemství, které Raftel skrývá. Bylo potvrzeno, že si Roger přečetl text na Poneglyfu, který vlastní Big Mom.

Démoni z Ohary

Vědci z ostrova Ohara se rozhodli studovat tamní Poneglyf, aby rozkryli chybějící části minulosti. Nicméně byli omezeni nedostatkem informací a souvislostí co se týče Poneglyfů a navíc bylo jejich studování ilegální. I přesto vyrazilo 33 archeologů v čele s Nico Olviou na moře pro další informace. Bohužel je Marina zastavila, tudíž byl jejich pokus zmařen a z výpravy se vrátila jen Nico. Mariňáci spolu s CP9 ostrov našli a celý zničili. Robin jako jediná utekla a na svém útěku pátrala po dalších Poneglyfech.

Alabasta

Crocodile si vybral království Alabasta, protože se zde nacházel Poneglyf, který obsahoval informace o zbrani Pluton. Vytvořil syndikát Baroque Works, s jehož pomocí chtěl udělat převrat. Robin měl po svém boku, protože mu mohla starobylý text přeložit. Když se Robin konečně dostala k Poneglyfu, lhala Crocodilovi o jeho významu. Crocodile ji už nepotřeboval, a proto se jí rozhodl zbavit. Vlivem souboje mezi Luffym a Crocodilem byla poničena hrobka králů, kde byl umístěn i Poneglyf. Luffy zachránil Robin i Cobru, ale Poneglyf zůstal pohřben v troskách.

Skypiea

V Shandorianských ruinách byla zeď, která popisovala lokaci Poneglyfu. Poneglyf samotný se nacházel ve spodní části Zlaté zvonice a obsahoval podrobnosti o zbrani Poseidon i zprávu od Rogera. Ani Gan Fall nevěděl, jak se podařilo Rogerovi dostat až nahoru. Nicméně, tím, že byl Poneglyf dešifrován zanikla povinnost Shandorianů, kteří ho ochraňovali.

Souostroví Sabaody

Zde se Silvers Rayleigh zmínil Robin o tom, že ví, co se stalo během Prázdného století a že Roger vyřešil tajemství Poneglyfů. Nicméně dodal, že nikdo z nich se nezajímal o historii jako učenci z Ohary, a proto jejich interpretace nemusí být ta pravá. Je tedy na Robin, jaké závěry vyvodí z informací, které se na své cestě dozví. Navzdory tomu Silvers nabídl Robin, že jí poví více, ona ale odmítla.

Rybácký ostrov

V mořském lese našla Robin Poneglyf, kde byla vyryta zpráva od osoby jménem Joy Boy, kde byl zmíněn i Poseidon.

Zou

Poneglyf se nachází uvnitř Velrybího stromu. Jedná se o první červený Poneglyf, který Robin viděla. Poté, co Robin rozluštila zprávu, bylo vysvětleno, že červené Poneglyfy skrývají lokace, které slouží k nalezení Raftelu.

Reverie

Cobra a jeho dcera Nefertari Vivi opustili Alabastu, aby se zúčasnili Reverie. Navzdory svému onemocnění se Cobra přál zúčastnit se, aby se mohl Světové Vlády poptat na Poneglyfy. Jeho touha dozvědět se o Poneglyfech trvá už od doby, kdy se potkal s Robin.

Tottland

Big Mom vlastní Poneglyf cesty, který chtěli Slamáci zkopírovat. Big Mom také odhalila, že lidé z kmene Tříokých mohou probudit schopnost „slyšet hlas věcí“, stejně jako mohl Roger. V současné době tedy čeká, až v sobě tuto schopnost probudí její dcera Pudding a s její pomocí tak může najít Raftel.

Zajímavosti

 • První zmínka o Poneglyfu byla v anime v epizodě 123. Nicméně už v epizodě 102 byl viděn, když Luffy, Zoro a Chopper spadli do starověkých ruin. Tento Poneglyf zřejmě neměl žádný význam, protože se jednalo o fillerovou epizodu.

poneglyf
Poneglyf z epizody 102

 • Joy Boy je doposud jediný zmíněný charakter, který vytvořil Poneglyf a umístil ho na Rybácký ostrov.
 • Slovo Poneglyph mohlo vzniknout na základě španělského slova „pone“ (místo, prostor) a angl. slova „glyph“ (piktogram).

Komentáře

#4261 EmptySpeed, 12. 5. 2017, 19:35:53 Odpovědět

skvělý :)

#4260 Bartuchiha, 10. 5. 2017, 8:40:25 Odpovědět

Super clanek jako vdy :)

Hakuhódžó no senši