Merfolkové

Kategorie » Svět OP » Rasy/Kmeny

Autor: Dvori66

První setkání: Kapitola 195 (cover) / Epizoda 306
Typický znak: Ocasní ploutev
Domov: Ostrov Rybáků
Cena za otroka: 1,000,000 muži / 10,000,000 ženy (belly)

Merfolci (mořští lidé nebo mořani) jsou druhou hlavní rasou, která obývá moře (první jsou rybáci). Obě rasy jsou pod vedením „Velkého rytíře moří“, krále Neptuna. Pro ženské pohlaví se užívá angl. tvar „mermaid“, což znamená mořská panna. Pro mužské pohlaví se užívá angl. výraz „merman“, což bychom mohli přeložit jako mořský muž.

merfolk

Vzhled

Stejně jako mořské panny z pověstí, i merfolkové mají horní část lidskou a spodní část jako ryby nebo mořští živočichové. Jak můžeme vidět u Kokory, tak mořské panny jsou schopny chůze. Když jim je třicet let, začne se ocasní ploutev rozdělovat do dvou. Stejně jako rybáci, i merfolci jsou ovlivněni jistým druhem živočicha, např. Kokora je Salangida nebo Hyouzou je Modrokroužková chobotnice. I dvě mořské panny stejného druhu mohou vypadat jinak, příkladem je Shirahoshi a Mero, obě jsou druhu Sillago (antlantská treska). Zdá se, že muži mají více rybích znaků v horní polovině těla, než je tomu u žen. Např. pravicový ministr má „hřeben“, který je typickým znakem mořského koníka, stejně tak jako jeho ústa. I merfokové mohou mít plovací blány jako rybáci. Jak můžeme vidět, u starších mužů se ocasní ploutev nerozdvojuje. Velikost mefolků může být různá, do malých paterčat až po „obry“ jako je Shirahoshi.

merfolk merfolk
Kokoro / Keimi s Medaka paterčaty

Biologie

Merfolkové mohou žít i s lidmi, bylo prokázáno, že Kokoro měla za manžela člověka a měla s ním syna. Nicméně má i vnučku Chimney, která postrádá jakýkoli znak merfolka, což znamená, že se charakteristiky merfolků ztrácí již po jedné generaci. Avšak stále dědí schopnost výborně plavat. I merfolkové mohou mít stejnou krevní skupinu jako člověk. Na rozdíl od rybáků jsou merfolkové vegetariáni, nejedí tedy žádné maso kromě korýšů. Nevíme, zda je proto důvod biologický nebo kulturní.

merfolk
Shirahoshi již jako dítě přerůstala ostatní merfolky

Pappug řekl, že mefolkové mohou mít děti s rybáky. Nicméně rasa dítěte je nejspíše náhodná, může to být rybák, ale i merfolk. Je také možné, že časem dojde k hybridizaci těchto ras, ačkoli nyní jsou čistě rozděleni, jak vysvětlil Pappug. Existuje mnoho mefolků, kteří mají fyzické zvláštnosti (Shyarly má tesáky, Den má plovací blány). Jinbe má zase schopnost komunikovat se Žraloky obrovskými.

merfolk Rybáci a merfolkové jsou si morfologicky velmi podobní. Obě rasy jsou mají znaky různého druhu ryby a mohou si být velice podobní nebo naopak velice rozdílní. Velkou roli zde hrají také geny předků, které ovlivňují poddruh ryby. Je tedy možné, že se rodičům se znaky žraloka narodí dítě se znaky chobotnice. Mořské panny mají obvykle místo nohou ocas, který se jim ve 30 letech rozdvojí. Toto však neplatí u mužů, těm se ocas nerozdělí ani po 30 letech. Navzdory tomuto tvrzení, které Oda potvrdil v SBS, se v anime muži s takovou ploutví objevili. Všichni známí merfolkové byli založeni na skutečných vodních živočiších.

Známí merfolkové a jejich druh

Jméno postavy – druh vodního živočicha (některé ryby nemají český překlad)

 • Kokoro: Salangida
 • Keimi: Čichavec Líbající
 • Medaka paterčata: Medaka japonská
 • Ishilly: Hranozub pruhovaný
 • Kairen: Platýs velký
 • Hiramera: Platýs bradavičnatý
 • Seira: Pomacanthus annularis
 • Mero, Shirahoshi: Atlantská treska
 • Fukaboshi: Žralok
 • Ryuboshi: Hlístoun červenohřívý
 • Manboshi: Opah
 • Hyouzou: Modrokroužková chobotnice
 • Shyarly: Žralok mako
 • Neptune: Lalokoploutvec
 • Pravicový ministr: Mořský koník
 • Levicový ministr: Sumec
 • Den: Vlkouš obecný
 • Otohime: Karas zlatý
 • Aladdin: Brotula

Mezi-druhové vztahy

Na rozdíl od rybáků jsou merfolkové klidnější, nikam se nehrnou a raději zůstávají skryti. Říká se, že často pomáhají topícím se námořníkům, které vyloví z moře a dostanou je do bezpečí. Jsou i tací, kteří jsou násilní nebo nenávistní a v jistém smyslu se na lidi dívají z patra jako někteří rybáci. Jedná se zejména o piráty, kteří si říkají New Fishman Pirates. Na druhou stranu existují i rybáci, kteří sdílejí stejné názory jako merfolkové, mají rádi zábavu a často se přátelí s mořskými rybami nebo lidmi. Stejně tak jako rybáky, i merfolky potkává temná část lidského světa – otroctví. Světová Vláda se snažila zlepšit vztahy s mořskými lidmi a jmenovala Jinbeho na pozici Shichibukai. To nemělo dlouhého trvání, protože Jinbe později rezignoval.

V oblasti otroctví jsou mořští lidé považováni za cenné zboží a ve většině místech je obchod s nimi „legální“. Mořská panna pod 30 let má cenu asi 70 000 000 belly, nad 30 let je to 10 000 000 belly. Mořští muži mají cenu 1 000 000 belly. Pokud se nějaký mefolk velmi zalíbí obchodníkům, mohou za něj dostat až 500 000 000 (Charloss nabídl za Keimi). Tenryubito vnímají tyto otroky spíše jako trofeje. Když mořské panny zmizely, Slamáci byli první, koho z únosu podezřívali, i přesto, že se k nim chovali mile. Strážní mají tedy velikou nedůvěru u návštěvníků. Pro Cariboua je Rybácký ostrov „hotovým pokladem“, což naznačuje jeho disrespekt k této rase.

Pro mnoho lidí jsou rybáci a merfolkové stejní a nedokáží pochopit rozdíly mezi nimi. Po smrti Otohime se mnoho mořských lidí chtělo lidem pomstít, ale Fukaboshi poznamenal, že se časem bolest zahojí a jednoho dne se zeď nenávisti vůči lidem prolomí.

Schopnosti

merfolk Zdá se, že většina merfolků jsou stejně silní jako člověk. Mořští muži často bojují s trojzubcem, Hyouzou byl svou silou přirovnáván k Luffymu. Mořské panny zas používají ocasní ploutev k různým kopům, jako Kokoro. Merfolkové jsou nejrychlejšími plavci, o čemž svědčí Keimi, která dokázala předstihnout rybáky nebo létající ryby.

Mořské panny také dokáží komunikovat s rybami za pomoci zvukových vln. Bylo prokázáno, že mluvit s velrybami je mnohem složitější, což znamená, že domluva závisí také na druhu ryby. Tím se dostáváme ke komunikaci s mořskými králi, se kterými nelze mluvit s výjimkou Shirahoshi, která je současnou formou starověké zbraně Pluton.

Rybáci mají mnoho silných jednotlivců, jako např. Vander Decken IX, kterého merfolkové nemohli dopadnout. Navzdory své síle mají ale větší moc na Rybáckém ostrově, také díky jejich organizované vojenské síle. Podobně jako mají rybáci svůj jedinečný bojový styl (Rybácké karate) tak mají merfolkové „Merman Combat“, což zahrnuje i manipulaci s vodou. Stejně jako lidé mohou merfolci použít haki, Otohime se narodila s Kenbunshoku Haki.

merfolk merfolk
Hyouzou / Princezna Shirahoshi a Luffy

Známí merfolkové

neptune otohime shirahoshi fukaboshi ryuboshi manboshi levicovy ministr pravicovy ministr shyarly keimi ishilly hiramera kairen seira mero hyouzou den

Zajímavosti

 • Ve 4. databooku je psáno, že když je merfolk ve styku s dostatečným množství vody, vrátí se do své dávné krásné podoby.
 • Termín Fishmen (Rybák) může být přeložen jako Mermen (Mořan), důvodem je japonské psaní těchto výrazů – pro rybáky 魚人 a obráceně pro mořany 人魚.
 • Vypadá to, že mořské panny na rozdíl od svých protějšků odráží tradiční představy ve folklóru. Mužové jsou méně atraktivní a mnohem divočejší.
 • Postava z evropského folklóru, Melusine nápadně připomíná mořské panny v One Piece. V každé ruce drží část své rozdělené ocasní ploutve. Také je základem pro logo spol. Starbucks.
 • Shirahoshi a Mero jsou zatím jediné známé mořské panny, které mají znaky stejné ryby.
 • Luffy dříve kreslil, jak si představuje vzhled mořských lidí (mořských panen). Nejprve nakreslil rybu se čtyřmi nohami, později jen se dvěma, což již vzdáleně připomínalo merfolka. Když Sanjiho napadlo, jak by asi vypadala Nami jako mořská panna, Luffy přidal do druhého náčrtku vlasy a připsal Nami. Ironií je, že mořská panna z kapitoly 626 je podobná Luffymu náčrtku, ačkoli není jasné, zda se opravdu jedná o mořskou pannu, protože je vidět pouze část těla.

rybáci rybáci rybáci
První návrh / Druhý návrh / Nami jako mořská panna

rybáci
Obálka kapitoly 626

Komentáře

#5743 Antitalent, 16. 5. 2018, 19:41:45 Odpovědět

Fakt by mě zajímalo jak sexujou, když mají tolik různých druhů

#2903 Kanade-Keii, 23. 3. 2016, 16:51:29 Odpovědět

Super článek.

#2713 Kirratu, 23. 2. 2016, 4:39:02 Odpovědět

plne som chapal snajiho a jeho sen vidiet morske panny :)

#2721 Shiroitaka, 25. 2. 2016, 13:19:35 Odpovědět

Sak keby som tam bol ja tak neviem ku ktorej skor by som sa pritulil a zas s mytov a legiend namornici opisovali ze to boli najkrajsie zeny na svete ake kedy videli

#2711 Franky, 22. 2. 2016, 20:25:01 Odpovědět

nj , s Ishilly by som rad stravil zbytok Suuuuper zivota

#2712 davysonn, 22. 2. 2016, 20:34:10 Odpovědět

:O konečně někdo komu příjde Ishilly taky tak sexy :D

#2707 Pein44, 22. 2. 2016, 0:07:04 Odpovědět

ja že je to ta istá rasa ako rybáci ako ked vysvetlovali že morská panna môže mať decko s žraločím rybákom a narodí sa im chobotničák ( ze nejak par generácii do zadu ) sa to prejavuje

Hakuhódžó no senši