Kyborgové

Kategorie » Svět OP » Rasy/Kmeny

Autor: Dvori66

kyborg
První setkání: Kapitola 233 / Epizoda 151
Typický znak: Mechanické části (nemusí být vidět)
Domov: Ostrov Karakuri a další místa
Cena za otroka: Neznámo

Kyborgové jsou lidé (nebo jiné bytosti), kteří byli modifikováni strojem nebo kovovým materiálem, aby se jim zlepšily fyzické nebo bojové schopnosti. Tyto modifikace mohou zahrnovat kybernetické náhrady za chybějící orgány nebo části těla, kovový povrch zas pro zvýšení ochrany nebo pro ukrytí zbraně. Nejedná se čistě o umělou rasu, protože zástupci této skupiny již k nějaké rase patří.

Vzhled

Kyborgové mají obvykle mechanické části zřetelně viditelné, ačkoli existují výjimky jako Pacifisti, kteří kov ukrývají pod oblečením. Na první pohled také nemusíte poznat, že je bytost upravena, protože se může chovat stejně, jako by byla bez modifikace. Pokud bytost utrpí nějaké poškození, většinou lze ihned poznat, jaké části těla jsou modifikovány.

Biologie

V sérii není mnoho kyborgů, ale jejich technologie je celkem pokročilá. Kyborgové, kteří si nenechají modifikovat mozek, si zachovávají svobodnou vůli. To však neplatí pro Bartolomewa Kumu, který o svobodné myšlení přišel. I když není mrtvý, dalo by se něm říci, že je to jen nástroj, protože se řídí pouze příkazy z vyšších míst. Doflamingo také tvrdil, že kyborgové nemají žádné vzpomínky a dokonce si nic nepamatují z období jejich předešlého života.

kyborg
Kuma schytal ránu, která odkrývá jinak skryté mechanické díly

Kuma se tedy stal poslušným vojákem Světové Vlády, kterou kdysi tolik nenáviděl. Jednou se Luffy ptal Frankyho (když slyšel pojem „heartless“ (z angl.) – doslovně „bez srdce“), zda si nahradil své srdce umělým. Franky odpověděl, že by nikdy nezašel tak daleko. To potvrzuje fakt, že Franky neztratil svou lidskost, na rozdíl od Bartholomewa. Kyborgové mohou stále cítit bolest i krvácet, protože základem fyzického těla je stále živý člověk. Na druhou stranu mohou být vyrobeni i z mrtvých těl.

Schopnosti

Jejich mechanické vychytávky jim poskytují výhodu oproti normálním lidem. Obvykle mají větší sílu, v boji jsou lepší: jak v útoku, tak v obraně a sami o sobě tvoří jednu velkou zbraň. Mezi kyborgy se jejich síla různě liší, stejně tak jako jejich vzhled. Existují zde kyborgové, kteří své „kolegy“ předčí svou vyspělejší technologií, jak bylo dříve vidět v souboji Kumy (pacifisty) a Frankyho. Někdy se může stát, že se jejich atypické schopnosti zaměňují za schopnosti ďáblova ovoce, např. Luffy si to myslel, když Franky plival oheň. I kyborgové mohou sníst ďáblovo ovoce, jako Kuma (Nikyu Nikyu no Mi).

kyborg kyborg
Franky zvedá velké nunčaky / Frankyho tvář po incidentu v zemi Barujimoa

Ďáblovo ovoce dává kyborgovi větší sílu a lepší schopnosti. I když jsou pacifisti kopií Bartholomewa Kumy, schopnosti dané ďáblovým ovocem se nezkopírují. Některé techniky však připomínají schopnosti ďáblova ovoce, čehož je důkazem pacifista, který dokáže vystřelit světelný paprsek a podobá se tak technice ovoce Pika Pika no Mi. Mezi další sílu kyborgů patří i to, že dokáží žít i s velkým zraněním, na které by normální člověk zemřel.

Slabé stránky

Jako každý i kyborgové mají své slabiny. Mezi ně patří fakt, že mohou být normálně zraněni jako každý jiný člověk, protože mechanickou část tvoří zpravidla jen úsek celého lidského těla. Kyborgové jsou také omezeni svým fyzickým tělem, nemohou si tělo modifikovat, jak se jim zlíbí, protože by to jejich tělo nemuselo vydržet. Další slabinou může být pohyblivost a rozsah pohybů, které mohou být různými plechy nebo součásti značně omezeny a také fakt, že k pohonu robotických částí je nutný zdroj energie (u Frankyho je to Cola).

franky
Frankyho inovace po timeskipu

Oproti lidem kyborgové nezesílí tréninkem nebo cvičením, jsou závislí na technickém vývoji jejich mechanismů, materiálech atd. Mezi poslední slabiny patří i to, že nemusí cítit bolest a tak si neuvědomí, že jsou v nebezpečí, nicméně tohle může ošetřeno různými senzory nebo programem.

Známí kyborgové

Jméno Modifikace Poznámky
franky Kompletní tělo Předchozí model upravoval jen část těla. lidskost zachována
kuma Kompletní tělo Lidskost odstraněna po dokončení úpravy
pacifista Kompletní tělo Základem jsou mrtvá těla, lidskost neexistuje
taroimo Část těla Konstrukční prvky překrývají různé části těla
vitan Kompletní tělo (robotické) Z většiny mechanický vzhled
scotch Kompletní tělo Konstrukční prvky překrývají různé části těla
kid Levá ruka Od ramena je jeho ruka nahrazena kybernetickou protézou, lidskost si zachovává
Obyvatelé ostrova Karakuri (Automata) Různě Každý kyborg má jedinečnou konstrukci

Zajímavosti

  • Oda chtěl nejprve udělat kyborga z Dona Kriega (měl se jmenovat Don Krieg–9000), ale nakonec tento nápad zavrhl. První viděným kyborgem byl tedy Kuma, ale o kyborgech jsme se dozvěděli až později, když byl představen Franky.

Komentáře

#5766 Naoki-Keiko, 1. května, 2:49:50 Odpovědět

Možná by bylo na úvod fajn podotknout, co je vlastně kyborg. V článku je dobře napsáno, že kdokoliv, kdo má něco umělého, co nám pomáhá vylepšit naše tělo. Což jsou třeba i brýle, které nám pomáhají, když máme problémy se zrakem. Je to sranda, lidi si to ani neuvědomují. Nemusí to být jen mechanická ruka, noha, mozek.... Není to otázka rozsahu, stačí úplná drobnost a člověk je kyborg

#2339 Perona-Chan, 22. 11. 2015, 18:40:50 Odpovědět

Sexy článok viac som sa dozvedela napríklad som nevedela že Kid je trošku kyborg Arigato za článok

#2335 Aurius, 21. 11. 2015, 17:13:44 Odpovědět

Super článek, jen by jsi tam asi neměl dávat KIDa, který svoji ruku ovládá pomocí magnetismu :-) Tj drží pohromadě díky jeho ďáblově ovoci...

#2336 ironcrow, 21. 11. 2015, 17:20:32 Odpovědět

To nikde řečené v anime ani v manze není ne?

#2337 Dvori66, 21. 11. 2015, 17:59:20 Odpovědět

Co vím, tak Kid přišel během timeskipu o ruku a nahradil si ji jiným materiálem, což z něj dělá částečně kyborga. To, že ji ovládá DF nebo pomocí jiných mechanismů je jen detail.

#2333 ironcrow, 21. 11. 2015, 14:55:39 Odpovědět

Parádní článek, jen mi trochu chybí v oněch "slabých stránkách" fakt, že robotické části těla jsou něčím poháněny, síla kyborgů je ovlivněna (zpravidla) nějakým zdrojem energie - viz Franky a kola.

#2334 Dvori66, 21. 11. 2015, 15:58:22 Odpovědět

To mi nějak vypadlo, díky! :)

Hakuhódžó no senši