Emporio Ivankov

Kategorie » Svět OP » Postavy

Autor: Dvori66

ivankov
Poprvé se objevil: Kapitola 537 / Epizoda 438
Skupina: Revolucionáři
Post: Velitel
Věk: Neznámo
Narozeniny: 8. leden
Odměna: Neznámo
Ďáblovo ovoce (typ): Horu Horu no Mi (paramecia)
Stav: Naživu

Emporio Ivankov nebo zkráceně Iva je „královna“ království Kamabakka, dále znám jako „Okama král“, „Zázračná osoba“ nebo jako velitel armády Revolucionářů. Dříve byl uvězněn v Impel Down v úrovni 5, žil však v tajné úrovni 5.5 (Okama Ráj). Později z věznice utekl a vrátil se ke svému postu v království. Vyzval Sanjiho, aby překonal 99 mistrů Newkama Kenpo, kvůli tajemství „útočné kuchyně“ a lodi během timeskipu.

Vzhled

Ivankov je velký muž k čemuž přispívá i jeho velká hlava. Má modrofialové afro a dlouhé černé řasy. Ivankov má také nápadný až divný tvar brady, která připomíná hrot šípu. Jeho afro je tak velké, že se v něm mohou ukrývat i obyčejní lidé. Na hrudníku má vytetovanou svou Jolly Roger.

ivankov ivankov
Manga / Anime

Jako okama nosí červené až růžové dámské šaty a používá hodně makeupu. Jako důkaz toho, že je „královna“, nosí na hlavě královskou korunku. Svým outfitem (makeup, dámské šaty, punčochy) připomíná transvestitu. Ivankov na sebe může použít ženské hormony, což z něj udělá vysokou ženu ladných křivek. V této formě má realističtější proporce než ve formě muže a je více „obdařen“. Kvůli tomu, že je okama, je spoře oblečen. Bez ohledu na jeho formu je stále dost vysoký, je minimálně dvakrát vyšší než Sadi z Impel Downu. Jako revolucionář nosí plášť a nemá korunku.

Osobnost

ivankov
 • Ivankov: Vynaložil jsem o trochu více energie… moje anémie… já… já…
 • Dav: Ivo! Jsi v pořádku!?
 • Ivankov: Jsem v pohodě!!!
 • Dav: Takže jsi po tom všem v pořádku, uf… Ty si z nás střílíš!!!

Ivankova typická scéna

Jako každý okama, i Ivankov je zženštilý crossdresser. Když mluví, má tendenci dávat na konce vět „buru“ a vyslovovat slova s „v“ – „w(v)atashi“ a „(v)anata“. Také si rád protiřečí a mate tak ostatní – má prostě takový smysl pro humor. Také se nezdá, že by byl nijak zvlášť vybíravý, což mu také často připomínají. Protože je jedním z těch, kteří následují styl Okama, moc dobře ví, co znamená přátelství. Když pomáhá přátelům, žene ho velká motivace. Je schopný pro své přátele položit život, jak předvedl při boji proti „Kumovi“.

Věří, že by se lidé měli stát tím, čím chtějí bez ohledu na to, jestli je to žena, muž nebo okama. Pokud jde o jeho ideály, mluví velice hlasitě a otevřeně, až perverzně. Nezajímají ho námitky druhých a dokonce proměnil muže v ženu, protože ho chtěl zabít a nesouhlasil s ním. Řekl, že jako vězeň v Impel Downu není tak dobrý člověk, aby mohl někomu zachránit život. Když však přijde na slova přátelství a naděje, soustředí se na jakoukoli záchranu života.

Věří, že „zázraky“ se stávají lidem, kteří se nikdy nevzdávají. Proto také nesnáší ty, kteří spoléhají na ostatní, že je zachrání, nebo věří, že za záchranu nestojí. Podle něj je při záchraně důležitá „Vůle Žít“. Zdá se, že je Ivankov velice vnímavý, když dokáže uhodnout fyzický nebo zdravotní stav osoby, kterou pozoroval pouze krátkou dobu. Ivankova inteligence zasahuje i do oblasti ďáblových ovocí – dokáže odhadnout, jaké následky bude mít použití jeho schopností na jiné osobě. Správně také usoudil, že pohled Dragona směrem k East Blue není náhodný, ale proto, že tam byla jeho rodina.

Než se setkal s Luffym, neprojevoval nejmenší snahu dostat se z vězení. Uvedl, že z vězení unikne, až Dragon a revolucionáři porazí Světovou Vládu. Nicméně, když se dozvěděl, že je Luffy Dragonův syn, rozhodl se mu pomoct, a to i vzhledem k tomu, že je to Dragonův osobní kompatriot. Nemá rád lidi, kteří na něj zapomenou, protože si myslí, že na jeho tvář nelze nikdy zapomenout. Ivankov má tendenci oslovovat ostatní přezdívkami a také k nim přidávat „chlapec“ (např. Crocodile – Croco-boy). Také často křičí „Hee-Haw!“ („Woo-Hoo!“). Stejně jako ostatní postavy v OP má i Iva svůj specifický smích: Mmmfufufu.

Vztahy

Ivankov má zřejmě blízký vztah k Dragonovi a je loajální jak jeho rodině, tak celé armádě revolucionářů. I přes tento fakt Iva neví moc informací o Dragonově rodině. Nevěděl o Luffym nebo o tom, že se Dragon narodil v království Goa. Mezi jeho další blízké osoby patří Inazuma, se kterým utekl z vězení. Velký respekt si u Ivankova vybudoval Luffy a také se stal jeho přítelem.

ivankov
Ivankov a Dragon

Síla a schopnosti

I. Fyzické schopnosti

Iva je považován za nejlepšího okamu na světě. Jako král(ovna) království Kamabakka, kontroluje Iva celý ostrov plný mužských transvestitů, kteří mu dali podobný status, jako má Boa Hancock na Amazon Lily. Ve vězení založil nové království New Kama Land, které se skládalo z vězňů – jeho stoupenců „New Kama Okama“. Později se vrátil do své země, a tak tyto dvě království sjednotil. Jako velitel Revolucionářské armády velí vojákům s nižší hodností. Vypadá to, že má také nemalé zkušenosti jako vůdce, jak prokázal, když si podmanil několik neukázněných vězňů, kteří ho později následovali.

ivankov
Ivankov útočí na Magellana

Ivankův specifický útok je „Death Wink“ („Smrtelné mrknutí“). Je to celkem směšný, ale silný útok, který spočívá ve vyslání něčeho, co se podobá stlačenému vzduchu pouhým mrknutím. Tento útok použil například proti muži, jenž mu slíbil pomstu, protože mu Ivankov proměnil otce (který byl král) v ženu. Muž vystřelil z bazuky, ale Ivankovo Death Wink jeho střelbu odrazil. Jeho útok bývá často posilněn ďáblovým ovocem, které použije, aby si zvětšil hlavu a vytvořil tak silnější útok „Hell Wink“ („Pekelné Mrknutí“).

V případě potřeby se z jeho komické postavy stane neobyčejně silný bojovník. Jeho síla mu dovoluje bojovat na úrovni Pacifisty a Shichibukaie, Bartolomewa Kumy. Je také velice odolný, podobně jako Bentham, který přežil mnoho situací, které nejsou slučitelné se životem. Dále byl schopen porazit (bez zjevného škrábnutí) Sanjiho, jednoho z nejlepších bojovníků od Slamáků. Iva má také znalosti co se týče Haki, jak ukázal v Marinefodu, když viděl Luffyho používat Haoshoku Haki.

ivankov ivankov
Ivankov jako žena / Hlava zblízka

Jako žena je Iva zručný v boji z blízka. Jeho ženské figura, zejména nohy, mu napomáhají k větší efektivitě. Takto dokázal porazit např. Sadi, jednu z nejsilnějších postav ve vězení. V anime bylo také vidět, že je jeho ženská podoba „měkčí“, takže byl více odolný proti fyzickým útokům. Při boji jako žena více využívá kopů a wrestlerských technik, avšak při boji jako muž více využívá Newkama Kenpo a Death/Hell Wink. Více informací o Newkama Kenpo najdete v samostatném článku ZDE

Jeho vrstva make-upu mu pomohla vytvořit „masku“, která ho chránila proti Magellanovo jedu a v anime také proti Akainovo magmatu.

II. Ďáblovo ovoce

Ivankov snědl ďáblovo ovoce Horu Horu no Mi, což mu dovoluje kontrolovat hormony v lidském těle. Více se dozvíte v samostatném článku zde:

Paramecia

Minulost

Ivankov stojí zřejmě za spoustou „zázračných“ lidí, kteří hledali jeho pomoc, včetně těch, kteří se později stali Okama. V jistém okamžiku v jeho minulosti se setkal s Crocodilem (ještě když to byl nováček) a odhalil jeho slabinu. Později se stal velitelem u revolucionářů a vytvořil si blízký vztah s jejich vůdcem – Dragonem. Před 12-ti lety byl po boku Dragona a Kumy u zničení Gray Terminalu a pomáhal přeživším. Za spolčení s revolucionáři byl později uvězněn v úrovni 5 v Impel Downu. Avšak jeho spolupráce s Revolucionáři nebyla zřejmě všeobecně známá, protože Bon Kurei si myslel, že ho zavřeli bezdůvodně. Ještě před jeho uvězněním se také stal královnou v království Kamabakka.

ivankov
Ivankov ve vězení

Ivankov žil ve vězení v uměle vytvořené úrovni, které se říkalo New Kama Land. Poté, co se objevil Luffy ve špatném stavu v důsledku působení Magelanova jedu, Iva mu pomohl. Po jeho vyléčení se spolu s dalšími vězni vydali zachránit Ace. Ace už ale vyzvedli a připravovali jeho převoz do Marinefordu. Během pobíhání ve vězení bojovali s mnoha nepřáteli, ale také nabrali spojence jako Jinbeho nebo Crocodila. S jejich pomocí se jim podaří utéct na loď a plout do Marinefordu.

ivankov
Ivankov v konfrontaci s Kumou během války v Marinefordu

Zajímavosti

 • Jeho Jolly Roger, lebka s dvěma ohnutými meči (s ostřím ve tvaru šípů), symbolizující rohy, ukazuje po podrobnější průzkumu mužský i ženský symbol na obou stranách lebky. Ženský symbol se skládá z očního důlku a jílce meče, zatímco mužský symbol z očního důlku a rohu.
ivankov
 • Iva se na sebe odkazuje jako na „Newkama“ na rozdíl od „Okama“. Jedná se totiž o slovní hříčku, která vznikla kombinací slov. V podstatě je to NEWhalf (Transsexual) + OKAMA (Crossdresser) = Newkama (Newcomer – Nováček).
 • Jeho vzhled je silně ovlivněn Timem Currym, který hrál postavu „Dr. Franka N. Furtera“ ve filmu „The Rocky Horror Picture Show“ v roce 1975.

iva
Tim Curry

 • V jednom SBS Oda z legrace napsal, že Iva bude pronajímat své vlasy až třem lidem za 5 000 Belly za noc. Když se pohybuje a v jeho vlasech vidí lidé oceán, připlatí si za „výhled na oceán“. V jeho vlasech je prý velmi luxusní pokoj. K dispozici je také „Růstový obličejový hormon“ až pro třicet lidí.
 • Ivankovo vězeňské číslo bylo 6582.
 • V pátém hlasování fanoušků se Iva umístil na 64. místě.
 • V anime, když se promění v ženu, má stále svůj mužský hlas (změní se o malinko). Když však použije schopnost na někoho jiného, jeho hlas se celkově změní.
 • Jeho jméno může pocházet z italštiny, kde slovo Emporio znamená obchod. Ivankov může však pocházet z ruštiny, kde se používá jako příjmení.

Komentáře

Hakuhódžó no senši