Eiichiro Oda

Kategorie » Ostatní » Zajímavosti

Autor: Dvori66

oda
Narozen: 1. ledna 1975
Skupina: Mangaka
Přezdívka: Odacchi
Věk: 41 po timeskipu
Ďáblovo ovoce (typ): Neznámo
Stav: Naživu

Eiichiro Oda, narozen 1. ledna 1975 ve městě Kumamoto (prefektura Kumamoto) v Japonsku, je japonský mangaka, který se nejvíce proslavil sérií mangy One Piece. Je ženatý s Chiaki Inabou.

oda oda
Před timeskipem / Po timeskipu

Dětství

Jako dítě byl Oda ovlivňován vikingskou kulturou a chtěl se stát mangakou. Vytvořil postavu Pandamana pro Yudetamagovu klasickou wrestlerskou mangu Kinnikuman. Pandaman se neobjevil pouze v kapitole této mangy, ale vrátil se jako opakovaně zobrazovaný charakter do odovy vlastní tvorby. Je známo, že Oda přidává do své mangy tzv. Easter Egg (skrytá zpráva, zpravidla se jedná o neškodnou narážku, vtip, symbol, apod.), jako např. Doskoi Panda. Oda se nechal inspirovat autorem mangy Dr. Slump a Dragon Ball, Akirem Toriyamou. Když byl malý, rád hrál fotbal ve škole a jeho přátelé mu říkali Odacchi. Daboval i stejnojmennou postavu v „Dream Soccer King“, který byl součástí filmu „Chopper's Kingdom on the Island of Strange Animals“.

oda
Odacchi v Dream Soccer King

Kariéra mangaky

Léta asistenta (1992 – 1997)

V roce 1992, když bylo Odovi 17 let, začala jeho kariéra mangaky. Pracoval jako asistent u třech různých mangaků, kteří psali pro magazín „Shonen Jump“. V tom samém roce vytvořil mangu s názvem Wanted!, za kterou získal druhé místo v soutěži Tezuka Award. Nejprve spolupracoval s Masayem Tokuhirem na manze Jungle King Ta-Chan. V roce 1994 krátce pracoval s Shinobem Kaitanim na Suizan Police Gang, ale poté se opět vrátil k Tokuhirovi. V tom samém roce opustil vysokou školu ještě jako nováček. Poté, co byl Jungle King hotov, v roce 1995, Oda a Tokuhiro vytvořili mangu Mizu No Tomodachi Kappaman, která běžela do roku 1996. Nato začal spolupracovat s Nobuhirem Watsukim na Rurouni Kenshin. V této manze kreslil Oda scény svým vlastním stylem. V této době potkal také Hiruyokiho Takeie.

wanted monsters
Wanted / Monsters

Neměla by se opomenout i jeho další tvorba:

 • 1993: God's Gift for the Future
 • 1994: Ikki Yako
 • 1994: Monsters

Později v roce 1996, když stále pracoval s Watsukim, vytvořil dvě „one-shot“ mangy – Romance Dawn (verze 1 a verze 2), které se později staly první kapitolou mangy One Piece. V roce 1997 ukončil spolupráci s Watsukim a začal pracovat na One Piece, nakreslil mnoho předběžných skic. Plánoval vydat předběžnou verzi One Piece (kapitoly 1 až 8), ale nakonec udělal ještě mnoho změn. Např. změnil jméno Boogie na Buggy, Zorovu roli na začátku příběhu nebo čas odhalení Morgana. Později chtěl Watsuki vzdát hold Odovi a nakreslil Jolly Roger Slamáků v jedné kapitole Rurouni Kenshin. Byl to obrázek na bombě, kterou použil Gein, jeden z podřízených Yukishira Enishie.

oda oda
Luffy v Romance Dawn v. 1 / Bomba z Rurouni Kenshin

One Piece (1997 – 2016)

V červenci 1997 Oda konečně dokreslil první kapitolu své nejznámější práce, One Piece. Protože byl inspirován piráty, udělal z One Piece pirátskou sérii. V roce 1998 přispěl Oda ke vzniku první OVA a byl rád, že je One Piece také zanimovaný. V roce 1999 převzalo studio Toei Animation vývoj anime a často to probírali s Odou, aby sérii co nejlépe zvládli. V roce 2002 se seznámil s Chiaki Inabou, která hrála Nami během expozice Shonen Jump Fiesta a začali spolu chodit. V roce 2004 se s ní oženil a v roce 2006 se jim narodila holčička. V dubnu 2006 Oda nečekaně onemocněl a vydání One Piece bylo pozastaveno. Nicméně, do dalšího týdne se zcela zotavil a pokračoval v kreslení. Oda cítil, že kvůli jeho nemoci budou čtenáři potřebovat shrnutí, a proto vydal „Grand Line Times“.

oda inaba
Chiaki Inaba / Inaba jako Nami

V roce 2007, během akce Jump Fiesta 2008, při absenci Shūichi Ikeda, když dabér krátce pracoval na „Red-Hair of Class 3 – Sea Time“, měl na sobě Oda rudou paruku (napodoboval Shankse) a vysvětloval, že slaví 10 let od vzniku One Piece. Později, v tom samém roce, se dal dohromady s Akirem Toriyamou a vytvořili Dragon Ball / One Piece „křížence“ s názvem Cross Epoch. Oda byl také zapojen do psaní a scénáře filmu One Piece: Strong World. V roce 2011, po velkém zemětřesení v Japonsku, kreslil Oda spolu s dalšími mangaky vzkazy obětem této katastrofy.

oda
Zpráva obětem zemětřesení

Budoucnost

Oda se nechal slyšet, že až dokončí One Piece, chce se věnovat manze o robotech. Později však uvedl, že po skončení One Piece půjde stejnou cestou jako Toriyama, tzn. vytváření krátkodobé mangy.

Přehled

Práce asistenta na:

 • Suizan Police Gang s Shinobu Kaitani (1994)
 • Jungle King Ta-chan s Masaya Tokuhiro (1992–1995)
 • Mizu no Tomodachi Kappaman s Masaya Tokuhiro (1995–1996)
 • Rurouni Kenshin s Nobuhiro Watsuki (1996–1997)

Vlastní tvorba:

 • Wanted! (1992)
 • God's Gift for the Future (1993)
 • Ikki Yako (1994)
 • Monsters (1994)
 • Romance Dawn, Version 1 (1996)
 • Romance Dawn, Version 2 (1996)
 • One Piece (1997 – současnost)

Spisovatel

Oda napsal příběh desátého filmu One Piece: Strong World. Bylo to poprvé, kdy napsal scénář k nějakému filmu. Během Jump Fiesta 2011 řekl Oda, že se přímo podílí na vzniku dvanáctého filmu, který by měl být vydán 15. prosince 2012.

Mini-role:

 • Dabing Odacchiho v „Dream Soccer King“
 • Hrál Shankse v „Jump Fiesta 2008“
 • Jeho jméno se objevilo na zrcadle v epizodě 21, na knize v epizodě 70 a na jiné knize v epizodě 278.
 • Odovo avatar (s rybí hlavou) je vedlejší charakter ve hře Gigant Battle a Gigant Battle 2.
 • V nedávném hlasování japonských fanoušků se Oda umístil na 31. místě v sekci nejpopulárnější postava v OP, navzdory tomu, že se nikdy neobjevil v manze (s výjimkou SBS).

oda oda
Odovo jméno a One Piece / Část Odovo jména

Pracovní metody

oda Stejně jako ostatní autoři mangy i Oda používá svůj styl kreslení. K náčrtům a prvním obrysům na stránce používá Oda (jako mnoho dalších umělců – nejen mangaka) tužku ve spojení s gumou a mazací gumu k odstranění chyb. Pro inkoustovou kresbu používá G-pen, pero „maru“ nebo ostrá plnitelná pera na inkoust. Na opravu chyb pak používá bílý inkoust.

Na barevné stránky používá Oda popisovač od COPIC – značky, která umožňuje popisovače znovu plnit. I když to nebylo oficiálně potvrzeno, v poslední době se ukázalo, že používá i vodové barvy pro malování. Stejně jako mnoho dalších autorů mangy, ani Oda nepoužívá digitální metody. Je to charakteristický znak, který spojuje mnoho mangaků. Pokud to jde, vše se maluje a kreslí ručně, což je jedna z věcí, která je většinou odlišuje od nejaponských autorů (zejména amerických a evropských), kteří dávají přednost digitálnímu způsobu práce nad tím tradičním. Důvodem je vysoká kvalita a jednoduchost. Přesto, že to není potvrzeno, zdá se, že Oda při tvorbě mangy nevyužívá vůbec žádných digitálních efektů.

oda

V jednom SBS uvedl, že je obvykle 3 až 5 kapitol napřed oproti ongoingu v Shonen Jump. Má tedy náskok nějakých 5 týdnů, někdy to však může být více, ale i méně. Dále uvedl, že má průměrně 5 asistentů, kteří mu pomáhají při kreslení detailů a pozadí nebo při aplikaci adhezních šedých barev. Také poznamenal, že preferuje kreslení pouze černou a bílou – tzn. bez použití šedých odstínů, takže jsou jeho kresby černobílé. Odstíny používá pouze v případě speciálních efektů (jako stínování při dramatické scéně nebo k prokázání, že se jedná o vodní či temné prostředí), nikdy ne barvy (výjimkou byly pouze Shanksovo vlasy).

Formát dějové linky

oda Přesto, že se manga zaměřuje na postup posádky Slamáků při plavbě po Grand Line, není bez „formátu“. Některé z těchto základních prvků použil Oda už dříve. Svědčí o tom jeho „one-shot“ mangy, ve kterých rád stavěl postavy do extrémních situací, které museli překonat. Zatímco je mnoho situací vážných, rád k nim přidává výrazné množství humoru. Oda je známý používáním svého zvukového efektu „Don“ a tím, že každá postava má svůj specifický smích. Oda rovněž rád kreslí zvířata, což má za následek jejich častý výskyt v ději, a lodě, které přímo souvisejí s příběhem. K hlavnímu příběhu rád přidává vedlejší linky a mnohými informacemi se vrací zpátky v ději, jako např. uvedení Luffyho dědečka, Monkey D. Garpa, který byl poprvé uveden pouze jako „Garp“. Také uvedl jeho dílo „Monsters“ do děje, v době, kdy nebyla žádná známka o tom, že by se tam chystal zahrnout některou jinou z jeho minulých prací

Vývoj kreslení

oda Na začátku One Piece byl prý Oda nespokojen se svým stylem kreslení. V té době bylo oblíbené kreslit velké kulaté oči, oproti staromódnímu stylu tečkových očí. V One Piece se také objevovalo mnoho postav s bizarním až extrémním vzhledem. Tento dojem ale časem odezněl a postupem série se takové postavy stávaly obyčejnými. Specifický styl One Piece se během celé sérii trochu změnil. Na začátku se používalo více tlustých čar, čímž se docílilo podobnosti s kreslenými filmy. Časem se linie ztenčovaly a více se objevovalo šrafování, které se nyní často používá.

oda oda
Kapitola 1 / Kapitola 598

Znaky postav se ustálily, např. Zoro vypadal dříve na jednom snímku jako „šašek“, ale na druhém to byl drsný šermíř. Nebo Luffy byl jednou vysoký (starší), ale po chvíli na dalším obrázku z něj bylo opět dítě. Netýká se to ovšem jen Luffyho nebo Zora, ale i některých dalších postav. Další změnou jsou detaily pozadí, dříve byly jednodušší ve srovnání s těmi posledními. I když byly starší kresby velmi dobře zpracovány, nedosahovaly takové propracovanosti, jakou mají teď. Změna stylu je ve skutečnosti velmi vítána, protože napomůže příběhu dostat správnou tvář. Lze z něj získat podrobné informace nebo je citově intenzivnější, a také dostává temnější a vyspělejší podobu.

Zajímavosti

 • Oda velice respektuje Hiroyukiho Takeie. Byl jeho kolegou, když pracoval jako asistent u Watsukiho.
 • Oda je fanoušek Eminema a filmového režiséra Quentina Tarantina a Tima Burtona.
 • Odovo tři oblíbené filmy jsou: Sedm samurajů, Ukradené Vánoce a Mladé pušky.
 • Odovo oblíbený reálný pirát je Černovous (Edward Teach).
 • Fanoušci Odu často oslovují „Odacchi“, „Sensei“ nebo „Oda-sensei“.
 • V rozhovoru pro Shonen Jump Oda uvedl, že jeho oblíbený záporák z One Piece je klaun Buggy. Vtipkoval, že ho dal „dohromady“. Také řekl, že kdyby mohl, tak by snědl ďáblovo ovoce Bara Bara no Mi.
 • Oda má rád mexické jídlo
 • Oda je také fanouškem Akira Toriyami. V jednom rozhovoru se ho ptali na inspiraci a Oda odpověděl: „Použil jsem mnoho vlastností a rysů od Goka (Dragon Ball). V tuto chvíli mohu říct, že právě manga Dragon Ball mě nejvíce inspirovala a totéž by mohlo říct spoustu autorů mangy. Jednoduše řečeno, kdyby nebyl Dragon Ball, neexistovalo by ani One Piece.
 • Oda měl slzy na krajíčku (ale udržel je), když dabéři Slamáků požádali diváky, aby řekli: „Odacchi, itsumo arigato“ během akce Jump Festa. Oda se poté zeptal, jestli to měli domluvené. Mayumi Tanaka (dabérka Luffyho) a Kappei Yamaguchi (dabér Usoppa) odpověděli, že to domluvili právě teď, když měl Oda ještě zavázané oči z hry, kterou předtím hráli. Ten samý den nosil Oda na své hlavě rybí hlavu. Je to takový jeho avatar, podobně jako Pandaman.
oda
 • Je takovou tradicí, že některé narozeniny postav vymýšlejí fanoušci v SBS. Oda souhlasil s narozeninami pro Eiichira Odu, které jsou 6. ledna (Ichi = 1 = leden; ro = 6).
 • Když se Ody ptali, jakým charakterem z mangy by chtěl být, odpověděl, že Robin. Mohl by mít více rukou a kreslit tak mangu 20× rychleji.
 • V anketě o „Mangaku, který změnil manga historii“ se Oda umístil na 4. místě.
 • Oda vydělá na One Piece každý rok 2 biliony japonského jenu (tj. asi 448 milionů Kč).
 • Obyčejné pozadí úvodní stránky kapitoly mangy je bílé, když nepočítáme barevné speciální stránky. Kapitola 519 byla ale šedá. Oda tak udělal na počest svého kolegy, Akiry Toriyamy a jeho veledíla Dragon Ball, který skončil právě kapitolou s číslem 519. Podobně složil poctu i Kishimotovi a jeho manze Naruto. Když Naruto končil kapitolou 700, v ten týden měla kapitola One Piece číslo 766 a Oda nakreslil Cover v duchu Naruta. Kishimoto na oplátku dal logo One Piece do své závěrečné kapitoly. Oda také nechal v sekci pro komentáře vzkaz, ve kterém sděloval, že Odovi bylo potěšením „serializovat“ s Kishimotem po dobu 15. let.

Zajímavosti Zajímavosti Zajímavosti
Kapitola 519 / Kapitola 766 / Naruto

 • Oda spolupracoval se svým přítelem Mitsutoshim Shimabukurem, tvůrcem mangy Toriko, na „crossoveru“ One Piece – Toriko.
 • Oda je fanouškem Rakugo (umělecké vyprávění humorných příběhů).
 • Oda má doma sochu žirafy v její téměř životní velikosti.
 • Odovo podpis:
oda

Komentáře

#3679 Luffy94, 30. 6. 2016, 18:50:39 Odpovědět

Oda pred timeskipom a po timeskipe. Pobavilo.

#3675 Taida_Rukashu, 29. 6. 2016, 14:43:30 Odpovědět

Mám také podozrenie že Odacchi zjedol Kami-Kami no mi :D

#3670 Shiroyasha, 28. 6. 2016, 21:17:59 Odpovědět

Nevěřím tomu, že Oda je člověk =D Ten božský talent není normální... Prostě nemůže být člověk =D
Jinak skvělý článek se spoustou zajímavých informací ^^

#3668 Atoki, 28. 6. 2016, 15:17:31 Odpovědět

Pěkný článek, moc krát děkuji hlavně se mi libí jeho žena v cosplay nami :3 :D

#3667 Yajanele, 28. 6. 2016, 9:29:26 Odpovědět

lol jsem neměla tucha, že se oda podílel na tvorbě Rurouni Kenshina :D není divu, že mě to tak bavilo teda

#3666 lockghost, 28. 6. 2016, 2:55:12 Odpovědět

Od Ody bych se chtěl učit :D :D

#3662 Lombi-Gardea, 27. 6. 2016, 21:36:37 Odpovědět

Arigato, supr článek

Hakuhódžó no senši